Kuidas hooldada kivi?
Kivist töötasapinnad püsivad õige kohtlemise korral aastaid kaunina. Nende igapäevane hooldus ei nõua ülemäärast pingutust- piisab niiskest lapist ja õrnatoimelisest puhastusvahendist. Toome siin välja mõned olulised punktid, mida erinevate kivide omaduste kohta teadma peaksite ning millest hooldamisel lähtuda.
GRANIIT
Kuigi graniit ei ole väga poorne ja imav materjal, tuleks plekkide ennetamiseks jälgida, et kemikaalid ja söövitavad ained ei satuks töötasapinnale. Plekkide vältimiseks tuleks määrdunud koht koheselt niiske lapi ja vajadusel õrnatoimelise puhastusvahendiga üle tõmmata. Mida pikemaks ajaks jääb pind puhastamata, seda tõenäolisem on pleki tekkimine. Eriti hoolas tuleks olla heledamate ja lihvitud graniitpindadega. Kivipinna puhastamiseks ei sobi kindlasti kare traatkäsn ega teralised puhastuspastad. Tugevamate plekkide eemaldamiseks kasutaga spetsiaalseid looduskividele mõeldud tooteid ning kord aastas tuleks heledamaid graniite immutada- see muudab kivipinna plekkidele vastupidavamaks.
Kuigi graniit on tugev ja vastupidav materjal, mis ei kriimustu kergelt ning talub hästi kõrget temperatuuri, soovitame siiski kasutada nii kuumaaluseid kui lõikelaudu- nii püsib tööpind pikalt kaunina ja ei tuhmu. Pottide-pannide põhjad ning noaga otse kivipinnal töötamine võib pinda kriimustada ja jätta sinna raskesti eemaldatavad metallijäljed.
MARMOR
Marmor on graniidiga võrreldes oluliselt pehmem ja poorsem ning nõuab seetõttu rohkem hoolt ja tähelepanu. Marmor on vedelikke imav materjal, ta määrdub ja kriimustub kergesti. Nagu ka graniidi puhul, tuleks plekkide vältimiseks määrdunud koht koheselt niiske lapi ja vajadusel õrnatoimelise puhastusvahendiga üle tõmmata. Mida pikemaks ajaks jääb pind puhastamata, seda tõenäolisem on pleki tekkimine. Vältige kemikaalide ja söövitavate ainete sattumist töötasapinnale, ettevaatlik tuleks olla ka kohvi, tee, punase veini, õlide ning happeliste puuviljadega. Igapäevaseks hoolduseks võiks eelistada spetsiaalseid looduskivile mõeldud tooteid. Kindlasti ei sobi happelised ja pleegitavad puhastusvahendid, samuti vältige kareda traatkäsna ja teralise puhastuspasta kasutamist. Sõltuvalt köögi koormusest tuleks marmorpinda aastas 1-2 korda töödelda spetsiaalse impregneerimisvahendiga.
Marmori pehme ning kergesti kriimustuva pealispinna tõttu soovitame köögis kasutada kuumaaluseid ja lõikelaudu.
KVARTS
Kvarts on füüsiliste vigastuste suhtes kõige vastupidavam ja erihooldust ei vaja. Kvarts ei ima vedelikke ning on seetõttu väga hügieeniline ja kergesti hooldatav materjal. Puhastage töötasapinda lihtsalt vee ja niiske lapiga, vajadusel õrnatoimelise puhastusvahendiga.
Kvartsi on küll väga tugev, ent mitte täiesti kuumakindel. Kuna kvarts sisaldab sideainena liimi, mis kõrge temperatuuriga kokku puutudes võib reageerida, on kuumaaluste kasutamine kohustuslik. Samuti võivad valamu ja pliidiplaadi ümbruses kitsamad tööpinna osad termošoki tõttu mõraneda.
Kasutage alati teie töötasapinnale sobivat puhastusvahendit ning spetsiaalsete kivihooldusvahendite puhul tutvuge ka kasutusjuhendi ja ohutusnõuetega. Meie pakume kvaliteetseid TENAXi kivihooldusvahendid, mis sobivad hästi koduseks kasutamiseks. Tugevate plekkide ja kahjustuste korral võtke meiega ühendust, Stonecom teostab ka järelhooldust.
Lisaks juhime teie tähelepanu sellele, et kuigi kivipind on hästi vastupidav, võib ta väga tugeva löögi tagajärjel ometigi murduda. Samuti ei ole soovitatav kivile ülemäärast survet ja raskust avaldada, eriti valamu ja pliidiplaadi ümbruses, kus kivipind on kitsam ja seetõttu kergemini mõranev.